Fixtures

team match results

wdt_ID Date Home Result Away Venue Match Report
1 12/05/2024 1st Team Cambridgeshire Ramsey
2 12/05/2024 Cambridgeshire 2nd Team Royal Norwich
3 02/06/2024 1st Team Northamptonshire Gt Yarmouth & Caister
4 02/06/2024 Northamptonshire 2nd Team Whittlebury
5 07/07/2024 1st Team Suffolk Gt Yarmouth & Caister
6 07/07/2024 Suffolk 2nd Team Diss
7 04/08/2024 Leicestershire & Rutland 1st Team Hinkley
8 04/08/2024 2nd Team Leicestershire & Rutland Wensum Valley
9 01/09/2024 1st Team Lincolnshire Gt Yarmouth & Caister
10 01/09/2024 Lincolnshire 2nd Team Stoke Rochford

Mens Competition Results

Match No. 1st Round 1st April-31st May Match No. 2nd Round 1st June-2nd July Match No. Semi-Finals 28th July Final 25th August
B1 Royal Cromer 7 H Winner Match 1 11 H Winner Match 8 Winner Match 12
1 H Dereham A Winner Match 5
A Sprowston Manor
2 H Royal Norwich 2 8 H Royal Cromer A Winner Match 9
A Barnham Broom
3 H Bawburgh A Winner Match 6
A Sheringham 2
4 H Eaton 9 H Winner Match 4 12 H Winner Match 7 Winner Match 11
A Theford
5 H Royal Norwich 1 A Winner Match 3
A King’s Lynn (Holders)
6 H Dunston Hall 10 H Winner Match 2 A Winner Match 10
A Sheringham 1
B2 Mundesley A Mundesley

Match No. 1st Round 1st May Match No. 2nd Round 5th June Match No. 3rd Round 3rd July Match No. Semi-Finals 31st July Final 21st August
B1 Middleton Hall 11 H Winner Match 2 19 H Winner Match 18 23 H Winner Match 20 Winner Match 24
B2 Bawburgh A Winner Match 7
B3 Heacham Manor 12 H Winner Match 5 A Winner Match 15
1 H Great Yarmouth & Caister A Heacham Manor
A Dunston Hall
2 H Caldecott Hall 13 H Winner Match 1 20 H Winner Match 11 A Winner Match 22
A Eaton
3 H King’s Lynn A Sheringham
A Mattisahll
4 H Barnham Broom 14 H Winner Match 3 A Winner Match 13
A Mundesley
5 H The Links A Winner Match 6
A Searles
6 H Royal Norwich 15 H Winner Match 9 21 H Winner Match 12 24 H Winner Match 19 Winner Match 23
A Fakenham
7 H Swaffham (Holders) A Sprowston Manor
A Feltwell
8 H Thetford 16 H Royal Cromer A Winner Match 17
A Dereham
9 H Ryston Park A Winner Match 8
A Wensum Valley
10 H Hunstanton 17 H Winner Match 10 22 H Winner Match 14 A Winner Match 21
A Richmond Park
B4 Sprowston Manor A Middleton Hall
B5 Sheringham 18 H Bawburgh A Winner Match 16
B6 Royal Cromer A Winner Match 4

Match No. 1st Round 5th May Match No. 2nd Round 16th June Match No. 3rd Round 28th July Match No. Semi-Finals 25th August Final 15th September
B1 Bawburgh 11 H Winner Match 2 19 H Winner Match 18 23 H Winner Match 20 Winner Match 24
B2 Great Yarmouth & Caister A Winner Match 7
B3 Searles 12 H Winner Match 5 A Winner Match 15
1 H Royal Cromer A Searles
A Ryston Park
2 H Dereham 13 H Winner Match 1 20 H Winner Match 11 A Winner Match 22
A Sheringham
3 H Thetford A Eaton
A Fakenham
4 H Caldecott Hall 14 H Winner Match 3 A Winner Match 13
A Barnham Broom
5 H Middleton Hall A Winner Match 6
A King’s Lynn
6 H Mattishall 15 H Winner Match 9 21 H Winner Match 12 24 H Winner Match 19 Winner Match 23
A Sprowston Manor (Holders)
7 H Swaffham A Feltwell
A Royal Norwich
8 H Dunston Hall 16 H Heacham Manor A Winner Match 17
A Richmond Park
9 H Hunstanton A Winner Match 8
A Denver
10 H Mundesley 17 H Winner Match 10 22 H Winner Match 14 A Winner Match 21
A Wensum Valley
B4 Feltwell A Bawburgh
A Winner Match 16
B5 Eaton 18 H Great Yarmouth & Caister
B6 Heacham Manor A Winner Match 4

HOME AWAY
DIVISION 1 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
Eaton
Wensum Valley
King’s Lynn
Sprowston Manor 1
DIVISION 2 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
Mundesley 1
Bawburgh 1
Ryston Park
Barnham Broom
DIVISION 3 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
Mattishall
Thetford
Swaffham 1
Royal Norwich
DIVISION 4 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
Caldecott Hall 1
Royal Cromer
Heacham Manor
Dereham
DIVISION 5 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
Sheringham 1
Middleton Hall
Great Yarmouth & Caister
Bawburgh 2
DIVISION 6 P W D L Pts P W D L Pts TOTAL
The Links
Mundesley 2
Caldecott Hall 2
Dunston Hall
Division 7 P W D L Pts P W D L Pts Total
Sprowston Manor 2
Sheringham 2
Swaffham 2
Wensum Valley

Match No. 1st Round 12th May Match No. 2nd Round16th June Match No. Semi-Finals 14th July Final 4th August
B1 King’s Lynn 5 H Winner Match 1 9 H Winner Match 6 Winner Match 10
B2 Sheringham (Holders) A Mundesley
1 H Eaton 6 H Winner Match 4 A Winner Match 7
A Bawburgh
2 H Barnham Broom A Sprowston Manor
A Royal Norwich
3 H Dereham 7 H Winner Match 3 10 H Winner Match 5 Winner Match 9
A Thetford
4 H Royal Cromer A Sheringham (Holders)
A Dunston Hall
B3 Sprowston Manor 8 H King’s Lynn A Winner Match 8
B4 Mundesley H Winner Match 2

Match No. 1st Round 5th May Match No. 2nd Round 16th June Match No. 3rd Round 28th July Match No. Semi-Finals 25th August Final 22nd September
B1 Middleton Hall 8 H Winner Match 2 16 H Winner Match 14 20 H Winner Match 19 Winner Match 20
B2 Royal Cromer A Winner Match 6
B3 Royal Norwich 9 H Winner Match 7 A Winner Match 11
B4 Wensum Valley A Winner Match 4
1 H Dunston Hall 10 H King’s Lynn 17 H Winner Match 15 A Winner Match 16
A Barnham Broom
2 H Mattishall (Holders) A Winner Match 3
A Sprowston Manor
3 H Swaffam 11 H Dereham A Winner Match 9
A Heacham Manor
4 H Richmond Park A Middleton Hall
A Ryston Park
5 H Hunstanton 12 H Royal Cromer 18 H Winner Match 13 21 H Winner Match 18 Winner Match 21
A Thetford
6 H Sheringham A Winner Match 1
A Feltwell
7 H Bawburgh 13 H Wensum Valley A Winner Match 8
A Great Yarmouth & Caister
B5 Eaton A Caldecott Hall
B6 King’s Lynn 14 H Winner Match 5 19 H Winner Match 12 A Winner Match 17
B7 Dereham A Mundesley
B8 Mundesley 15 H Eaton A Winner Match 10
B9 Caldecott Hall A Royal Norwich

Match No. 1st Round 25th May Match No. 2nd Round 29th June Match No. 3rd Round 27th July Match No. Semi-Finals 29th September Final 29th September
B1 Hunstanton 4 H Winner Match 2 12 H Winner Match 10 16 H Winner Match 15 Winner Match 16
B2 Eaton A Great Yarmouth & Caister
B3 Mattishall 5 H Swaffham A Winner Match 7
B4 Sheringham 1 A Royal Cromer
B5 Swaffham 6 H Sheringham 1 13 H Winner Match 11 A Winner Match 12
B6 Barnham Broom A Wensum Valley
B7 Sprowston Manor 7 H Ryston Park A Winner Match 5
1 H Mundesley A Sprowston Manor
A Dunston Hall (Holders)
2 H Royal Norwich 8 H King’s Lynn 14 H Winner Match 9 17 H Winner Match 14 Winner Match 17
A Thetford
3 H Dereham A Winner Match 1
A Sheringham 2
B8 King’s Lynn 9 H Eaton A Winner Match 4
B9 Bawburgh A Bawburgh
B10 Ryston Park 10 H Winner Match 3 15 H Winner Match 8 A Winner Match 13
B11 Great Yarmouth & Caister A Barnham Broom
B12 Royal Cromer 11 H Mattishall A Winner Match 6
B13 Wensum Valley A Hunstanton

Match No. 1st Round 6th May Match No. 2nd Round 10th June Match No. 3rd Round 22nd July Match No. Semi-Finals 19th August Final 4th September
B1 Sheringham 2 2 10 14
B2 Sheringham 1
B3 Ryston Park 3
B4 Royal Cromer
B5 Royal Norwich 4 11
B6 Dereham
B7 King’s Lynn 5
B8 Gt Yarmouth & Caister
1 H Eaton 1 6 12 15
A Bawburgh
B9 Wensum Valley 2
B10 Wensum Valley 1 7
B11 Sprowston Manor
B12 Hunstanton 8 13
B13 Eaton 2
B14 Dunston Hall 9
B15 Thetford

order of merit

Points are allocated from competing in the Order of Merit events, Amateur Championship & Handicap Championship stroke play events.


Order of Merit points will be awarded as follows for both 18 hole and 36 hole competitions and competitors will be eligible to score points in both the Scratch and Handicap sections.

Winner 100 pts

2nd Place 85 pts

3rd Place 70 pts

4th Place 60 pts

5th Place 50 pts

6th Place 40 pts

7th Place 30 pts

8th Place 20 pts

9th Place 10 pts

10th Place 5 pts



Vouchers will be awarded to the players filling the first four places in each Section although players may only receive the highest value voucher in the case of being in winning positions in both Sections.

 

Winner

2nd Place

3rd Place

4th Place

40%

30%

20%

10%

In the event of ties:

For Voucher Prizes:

Vouchers will be awarded based on normally accepted countback rules.

For Merit Points:

Points for all positions covered by the number of ties will be added together and divided equally amongst those players involved.

 

The Order of Merit is calculated on the current playing year.

Order of Merit Leaderboard will be displayed on this website.

Any queries should be directed to the Competition Administrator or County Secretary

Mens Team Contacts

norfolk County Team Selection

The overall strategy and objective of this process is to search and select players with longevity, skill and commitment to develop the individual players to perform and play for the County. This process is not about alienating individuals but promoting their talents in accordance with a professional process.

All players will fully understand how they will be selected for the Teams and as importantly, why they are not selected or considered. The County Union will adopt a more traditional and fair approach to the team selection process by implementing the following criteria and considerations with a clear view and pathway to County representation.

It is vital that the selection process includes and considers everyone who wishes to be selected for the County and posted to all clubs throughout the County.

For all Norfolk County Golf Union teams, the relevant Performance Committee and/or Selection Panel will select what in its reasonable judgement is the team or individual, who is available to compete with distinction at a specific venue or in a specific style of competition (ie match or stroke play) taking into account the following selection tools (in no particular order):

  1. National Performances
  2. Norfolk OOM
  3. Club Performances
  4. Current Handicap
  5. Golf based statistics
  6. Stroke averages
  7. Performances in relevant events
  8. Commitment
  9. Players Development & Improvement
  10. Willingness to Learn
  11. Future Potential

SELECTION PANEL MEMBERS

1st & 2nd Team Selection

The President, Vice-President, County Team Coach & County Development Office

1st & 2nd & U18s, U16s, U14s, U12s Team Selection

County Development Office and the Squad Team Managers with input from the appointed coaches.

Except in exceptional circumstances, a quorum for each panel shall be 100% of the members of the panel. For the avoidance of doubt, panels may ‘meet’ by way of exchange of paper or electronic communications, telephone conference, skype or other video conferencing methods. The inability of a panel member to attend shall not invalidate the meeting on quorum grounds provided all other members of the panel participate.

Eligibility to represent Norfolk County Golf Union

Players to be considered and selected for Norfolk County Golf Union Teams must meet the following general criteria and satisfy the individual eligibility criteria as follows:

  • Comply with the Rules of Amateur Status as laid down by R & A Rules Ltd
  • Accept a standard Code of Practice agreement with Norfolk County Golf Union on the conditions set out in the agreement
  • Comply with Norfolk County Golf Union regulations, policies and rules in force at any time and accept the jurisdiction of Norfolk County Golf Union
  • Comply with accepted standards of behaviour at all times